ALFA ROMEO 155 2.5L TD 5MT FWD (125 HP)
1992–1998
123
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |