ALFA ROMEO 155 2.5L V6 5MT FWD (166 HP)
1992–1998
164
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |