ALFA ROMEO 156 Sportwagon GTA 3.2L V6 6MT (250 HP)
2002–2005
247
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3179cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 18.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |