ALFA ROMEO 156 Sportwagon 1.6L TS 5MT FWD (120 HP)
2003–2005
118
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |