ALFA ROMEO 156 Sportwagon 1.9L JTD 16V 6MT FWD (140 HP)
2003–2005
138
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |