ALFA ROMEO 156 Sportwagon 1.9L JTD 5MT FWD (110 HP)
2000–2003
109
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1910cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |