ALFA ROMEO 156 Sportwagon 2.0L JTS 5AT FWD (165 HP)
2003–2005
162
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1970cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |