ALFA ROMEO 156 Sportwagon 2.4L JTD 5MT FWD (136 HP)
2000–2003
134
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 203km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |