ALFA ROMEO 156 Sportwagon 2.5L V6 6MT FWD (190 HP)
2000–2003
189
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |