ALFA ROMEO 156 1.8L TS 5MT FWD (140 HP)
2003–2005
138
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |