ALFA ROMEO 156 1.8L TS 5MT FWD (144 HP)
1997–2003
142
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
28.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.6mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |