ALFA ROMEO 156 2.5L V6 6MT FWD (192 HP)
2003–2005
189
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |