ALFA ROMEO 159 Sportwagon 1.9L JTS 6MT FWD (160 HP)
2006–2011
158
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1859cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |