ALFA ROMEO 159 Sportwagon 2.4L JTDm 6MT FWD (200 HP)
2006–2011
197
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 226km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |