ALFA ROMEO 166 2.0L TS 6MT FWD (150 HP)
1996–2003
148
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1970cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |