ALFA ROMEO 166 2.5L V6 6MT FWD (188 HP)
1996–2003
185
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |