ALFA ROMEO 1900 Berlina 2.0L 4MT (115 HP)
1950–1959
113
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1974cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 X 400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |