ALFA ROMEO 1900 Super Sprint 2.0L 5MT (115 HP)
1956–1959
113
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 - 400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |