ALFA ROMEO 2000 Berlina 2.0L 3AT (131 HP)
1971–1977
129
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
17.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.4kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.6mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1562mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |