ALFA ROMEO 2000 Berlina 2.0L 5MT (131 HP)
1971–1977
129
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.4kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1562mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1107kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |