ALFA ROMEO 2600 Spider 2.6L 5MT (167 HP)
1962–1965
165
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2584cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 122.8kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 - 400 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |