ALFA ROMEO 33 Giardinetta 1.5L 5MT FWD (95 HP)
1984–1990
94
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4140mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |