ALFA ROMEO 33 Stradale 2.0 V8 6MT (230 HP)
1967–1969
227
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
7.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 221Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 7.8mpg |
| Combined | 30.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 991mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Kerb Weight | 700kg |
| Boot Capacity | 51L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 4.75/10.0 - 13 || 6.0/12.0 - 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |