ALFA ROMEO 33 1.3L 5MT FWD (79 HP)
1983–1989
78
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1350cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 78bhp |
| Power | 58kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 890kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |