ALFA ROMEO 33 1.3L 5MT FWD (88 HP)
1990–1994
87
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
30.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.1mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4074mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |