ALFA ROMEO 33 1.5L 5MT FWD (105 HP)
1990–1994
104
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |