ALFA ROMEO 33 1.5L 5MT FWD (95 HP)
1990–1994
94
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1490cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |