ALFA ROMEO 33 1.7L 16V 5MT AWD (129 HP)
1990–1994
127
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1712cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 94.9kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |