ALFA ROMEO 33 1.7L 16V 5MT FWD (132 HP)
1990–1994
130
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1712cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 990kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |