ALFA ROMEO 33 1.7L 5MT FWD (110 HP)
1983–1989
109
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1712cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4016mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1306mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |