ALFA ROMEO 4C Spider 1.7L VVT 6AT RWD (240 HP)
2015–
237
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1749cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3988mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1184mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 105L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 || 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |