ALFA ROMEO 6 2.5L V6 5MT (158 HP)
1983–1986
156
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2598mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |