ALFA ROMEO Alfa Romeo 145 1.4L 5MT FWD (90 HP)
1994–
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 115Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4061mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1108kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |