ALFA ROMEO Alfa Romeo 146 1.6L TS 5MT FWD (120 HP)
1995–
118
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |