ALFA ROMEO Alfa Romeo 146 1.7L 5MT FWD (129 HP)
1995–
127
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1712cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 149Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1174kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |