ALFA ROMEO Alfa Romeo 146 1.8L TS 5MT FWD (144 HP)
1995–
142
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1747cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4257mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 Vr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |