ALFA ROMEO Alfa Romeo 159 2.2L JTS 6AT FWD (185 HP)
2005–
182
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |