ALFA ROMEO Alfa Romeo 159 2.4L JTDm 6MT FWD (200 HP)
2005–
197
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |