ALFA ROMEO Alfa Romeo 159 2.4L JTDm 6MT FWD (210 HP)
2005–
207
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |