ALFA ROMEO Alfa Romeo 159 3.2L JTS Q4 6MT AWD (260 HP)
2005–
256
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 321Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |