ALFA ROMEO Alfa Romeo 164 2.5L TD 5MT FWD (117 HP)
1988–
115
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1362kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |