ALFA ROMEO Alfa Romeo 164 3.0L V6 24V 5MT FWD (210 HP)
1988–
207
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.5kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |