ALFA ROMEO Alfa Romeo 164 3.0L V6 5MT FWD (184 HP)
1988–
181
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4666mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |