ALFA ROMEO Alfa Romeo 166 2.4L JTD 10V 6MT FWD (150 HP)
2003–
148
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |