ALFA ROMEO Alfa Romeo 166 2.4L JTD 20V 6MT FWD (175 HP)
2003–
173
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2387cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |