ALFA ROMEO Alfa Romeo 166 3.2L V6 6MT FWD (240 HP)
2003–
237
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3179cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 289Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |