ALFA ROMEO Alfa Romeo 75 1.6i 5MT RWD (106 HP)
1985–
105
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1570cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Tr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |