ALFA ROMEO Alfa Romeo 75 1.8i 5MT RWD (122 HP)
1985–
121
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1779cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Tr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |