ALFA ROMEO Alfa Romeo 75 2.0L 5MT RWD (128 HP)
1985–
126
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1962cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |