ALFA ROMEO Alfa Romeo 75 2.0L Turbo Diesel 5MT RWD (95 HP)
1985–
94
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Tr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |